Perrigo Poland Sp. z.o.o.

Zmiana Pieluszki na wesoło

Przewijanie noworodków czy też starszych dzieci to dla rodziców sekwencja dobrze znanych czynności, którą wykonują mechanicznie i szybko. Dla maluchów zaś przewijanie to rytuał, któremu przez pierwsze kilkanaście miesięcy życia poddają się z mniejszym bądź większym entuzjazmem. Warto nabrać dystansu i podejść do przewijania jak do wyjątkowej chwili, w której buduje się intymna więź.

Żarty i żarciki

Bądź mamą – żartownisiem. Rób śmieszne miny, wydawaj różne odgłosy, łaskocz delikatnie stópki dziecka. To nie tylko poprawia nastrój, ale i relaksuje, wzmacnia mięśnie oraz buduje waszą pozytywną relację.

Interaktywnie

Śpiewaj dziecku piosenki, recytuj wierszyki, opowiadaj krótkie historyjki. Mów do malucha, opowiadaj mu o świecie, podejmij dialog. Zainteresuj je czymś – zabawką, która wisi nad przewijakiem, jakimś nieznanym przedmiotem (lekka latarka, szeleszczący papierek), ale także stópkami, paluszkami. Opowiadaj mu o nich. Dzięki temu nie tylko sprawiasz, że miło i kreatywnie spędzacie czas, ale także wspierasz doskonalenie umiejętności koncentracji, skupiania wzroku, stymulujesz rozwój mowy. Budujesz serdeczną relację.

Gimnastyka

Chwila, kiedy noworodek leży na przewijaku (a jego skóra, wolna od pieluszki, wentyluje się), to doskonała okazja do pogimnastykowania się. Możesz na przykład oprzeć dłonie o stópki maluszka – i delikatnie blokować ruchy nóżek. To jego pierwszy "rowerek"! Wraz z rozwojem niemowlaka  rodzaje i poziom zaawansowania ćwiczeń będą ewoluować – wszystkie jednak będą wspierać jego rozwój fizyczny i przygotują na podbój świata.
Zwróć uwagę na to, by nie prostować na siłę nóżek dziecka, nie ciągnąć za nóżki czy rączki, nie szarpać malucha!

Czas na masaż

Rób maluszkowi delikatny masaż - głaszcz ciałko, delikatnie uciskaj jego odkryte części - nóżki, rączki, brzuszek. Nie musisz posługiwać się żadną techniką, nie trzeba do tego specjalnych umiejętności. Kiedy masujesz małe ciałko, budujesz bliskość i sprawiasz maluszkowi przyjemność. Taki masaż uspokaja i odpręża.

Starsze dziecko

Gdy dziecko nie jest już niemowlakiem – chodzi, przemieszcza się i samodzielnie bawi, zawsze uprzedź je, że za chwilę będzie przewijane (staraj się nie przerywać mu zabawy). Zwróć uwagę na pozycję, w jakiej to robisz. W pewnym momencie bowiem przyjdzie czas na jej zmianę - leżenie podczas przewijania będzie nie do przyjęcia. Przebieraj dziecko w pozycji stojącej. Wówczas możecie przeglądać książeczki, opowiadać o nich, zajmować rączki i uwagę zabawkami i ciekawymi przedmiotami. Możesz też poprosić malucha o pomoc bądź uczestnictwo w operacji przewijanie - niech samo wybierze pieluszkę (jej wzór), podaje krem, odczepia w pieluszce rzepy. Dzięki temu przewijanie przebiegnie w miłej atmosferze, ale i będzie czynnością, która buduje samodzielność dziecka i jego wiarę w siebie.

Na co zwrócić uwagę podczas zmieniania pieluszki?

Pamiętaj, że dziecko nie lubi gwałtownych zmian temperatury – przeszkadza mu chłód panujący w pokoju czy ten bijący od ceraty, którą pokryty jest przewijak. Niemiłe wrażenia daje przyłożenie do skóry chłodnej chusteczki czy wacika nasączonego zimną wodą. Pamiętaj zatem, by w pomieszczeniu było ciepło, na przewijak połóż np. flanelową pieluszkę), a w dłoniach ogrzej chusteczki do pupy,  opcjonalnie wacik nasącz ciepłą wodą.

Pamiętaj także o dobrej organizacji - miej pod ręką wszystkie niezbędne do przewijania akcesoria, byś mogła skupić się na czynności.

EMO/MP/2020/215

Przeczytaj także

Jakie zabawy możesz zaoferować dziecku podczas kąpieli?

Jakie zabawy możesz zaoferować dziecku podczas kąpieli?

Zobacz więcej
Kurs przewijania niemowlęcia

Kurs przewijania niemowlęcia

Zobacz więcej
Sprawdź, jak wykonać masaż Shantala

Sprawdź, jak wykonać masaż Shantala

Zobacz więcej
obraz

Czym są emolienty?

Zobacz więcej
Czym kierować się przy wyborze emolientów?

Czym kierować się przy wyborze emolientów?

Zobacz więcej
5 sposobów na ochronę skóry niemowlęcia ZIMĄ

5 sposobów na ochronę skóry niemowlęcia ZIMĄ

Zobacz więcej
5 sposobów na ochronę skóry niemowlęcia LATEM

5 sposobów na ochronę skóry niemowlęcia LATEM

Zobacz więcej
Czym są lipidy?

Czym są lipidy?

Zobacz więcej