Perrigo Poland Sp. z.o.o.

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Mechanizm regeneracji, przyczyny starzenia się skóry i pielęgnacja skóry dojrzałej

Około czterdziestego-piątego roku życia większość kobiet wyraźnie zauważa, że skóra zaczyna się starzeć. W komórkach skóry dochodzi do uszkodzeń pod wpływem promieni słonecznych, stresu, zanieczyszczeń, co sprawia że komórki nie pracują jak dawniej, skóra traci swą jędrność, napięcie, pojawiają się zmarszczki. Uszkodzone zostają też gruczoły łojowe, które nie są w stanie prawidłowo natłuścić skóry, co powoduje że staje się ona sucha. Uszkodzeniu ulegają też naczynia krwionośne, tworząc widoczne pajączki, wybroczyny, trwałe zaczerwienione plamy, nieustępujące po żadnych kremach.

ZDOLNOŚCI REGENERACYJNE SKÓRY A CZAS
Skóra ma zdolność do samoistnej regeneracji, co powoduje że jej uszkodzenia ustępują. Jest to naturalny proces, dzięki któremu stare uszkodzone komórki zamieniane są na nowe, dochodzi do tzw. dermonaprawy. Jednak z upływem czasu zdolności regeneracji stają się niestety mniej wydolne, również szybkość odnowy i regeneracji naskórka zmniejsza się z roku na rok. Niestety wolniejsza odnowa komórkowa sprawia, że skóra złuszcza się mniej skutecznie, a nagromadzone martwe komórki naskórka, powodują tworzenie się zrogowaceń, matowienie i szorstkość skóry. Z czasem skóra zaczyna być gorzej ukrwiona, przez to słabiej utleniona, ziemista, szara, pojawiają się przebarwienia posłoneczne. Starzejąca się skóra traci naturalną zdolność do regeneracji i naprawy, traci swoje zdolności ochronny co powoduje przyspieszenie jej starzenia.

CO PRZYSPIESZA STARZENIE SIĘ SKÓRY?
Nadmierna ekspozycja na promienie UV, zanieczyszczenia, dym papierosowy, stres, klimatyzację, szkodliwe substancje chemiczne, nieprawidłowe diety i zmęczenie przyczyniają się do nieprawidłowego wytwarzania lipidów, czyli substancji tłuszczowych scalających niczym cement komórki naskórka. Te zakłócenia prowadzą do uszkodzenia zewnętrznej ochrony tzw. naturalnego płaszcza lipidowego naskórka, tym samym zwiększa się przepuszczalność skóry, staje się ona „dziurawa jak sito”, bardziej podatna na utratę wody i szkodliwy wpływ substancji uczulających, bakterii, wirusów i grzybów.

Aby przeciwdziałać procesom starzenia się skóry należy:

  •  intensywnie ją regenerować
  •  stosować nawilżające i odżywcze kremy, uzupełniające substancje tłuszczowe, uszczelniające naskórek
  •  stosować preparaty o działaniu antyoksydacyjnym wychwytującym wolne rodniki.

Podstawą pielęgnacji skóry starzejącej jest całoroczna ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ promieniowanie UV jest jednym z najważniejszych czynników nasilających starzenie skóry.

Niezwykle ważne jest też uzupełnienie naturalnych lipidów, które wnikając do płaszcza lipidowego naśladują lipidy własne, powodując że skóra staje się dobrze uszczelniona gładka i nawilżona. Po 45 roku życia skóra potrzebuje także intensywnej regeneracji i dermonaprawy. Dlatego inspiracją do tworzenia kuracji odmładzających są jej naturalne procesy dermonaprawcze. Wiadomo bowiem, że uszkodzone komórki wysyłają sygnały alarmujące do intensywnego napływu substancji regenerujących i naprawiających uszkodzenie, a tym samym aktywuje się odnowa komórkowa. Wg najnowszych badań w procesy te zaangażowane są peptydy i czynniki wzrostu czyli właśnie te sygnały do regeneracji, wzrostu, naprawy. Pielęgnacja oparta na ich stymulowaniu oraz usuwaniu wolnych rodników jest w stanie spowolnić procesy starzenia i zregenerować uszkodzoną skórę.

EMO/MP/2020/215

Przeczytaj także

Charakterystyka suchej skóry

Charakterystyka suchej skóry

Zobacz więcej
Pielęgnacja suchych dłoni

Pielęgnacja suchych dłoni

Zobacz więcej
Parafina dlaczego warto img

Parafina - zastosowanie w kosmetykach

Zobacz więcej
Mineralna ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego warto ją wybrać

Mineralna ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego warto ją wybrać

Zobacz więcej
Fakt czy mit? Oleje naturalne chronią skórę przed działaniem promieniowania słonecznego

Fakt czy mit? Oleje naturalne chronią skórę przed działaniem promieniowania słonecznego

Zobacz więcej