Perrigo Poland Sp. z.o.o.

Mineralna ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego warto ją wybrać

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest jedną ze składowych światła słonecznego, które dociera do naszej skóry. W okresie zwiększonego nasłonecznienia, głównie wiosną i latem, korzystamy z jego pozytywnego wpływu na nasz organizm i skórę: ciepło, poprawa nastroju czy synteza witaminy D. W trakcie kąpieli słonecznych należy pamiętać jednak o właściwym zabezpieczeniu skóry przed możliwymi konsekwencjami nadmiernego działania promieniowania na skórę.

Oprócz znanych zaleceń dotyczących ochrony, takich jak: noszenie odpowiednich ubrań, nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych, pozostawanie w cieniu, czy unikanie słońca w godzinach największego nasłonecznienia, stosowanie preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi u dorosłych, a zwłaszcza u dzieci jest najważniejszym sposobem na zabezpieczenie skóry przed negatywnym działaniem promieniowania UV. 

Filtry stosowane w preparatach do ochrony przeciwsłonecznej dzielą się na chemiczne (organiczne) i fizyczne (mineralne). Filtry organiczne cechują się dobrym spektrum ochrony przeciwsłonecznej, a ich działanie opiera się na pochłanianiu promieniowania UV. Filtry mineralne, do których należą najczęściej tlenek cynku i dwutlenek tytanu, tworzą na powierzchni skóry stabilny ekran odbijający, rozpraszający i pochłaniają promieniowanie UVA i UVB. Cynk jest pierwiastkiem występującym naturalnie w naszym organizmie, zaś dwutlenek tytanu od wielu lat używany jest jako składnik niektórych wyrobów kosmetycznych. Tlenek cynku i dwutlenek tytanu użyte w odpowiednich proporcjach w preparatach przeciwsłonecznych zapewniają dobrą ochronę przeciwsłoneczną. Filtry mineralne są obecne na rynku od lat 80-tych XX wieku, jednak dopiero od niedawna zyskują na popularności. 

Charakterystyczną cechą filtrów mineralnych jest pozostawianie delikatnej mlecznej warstwy na skórze – to właśnie ona stanowi barierę ochronną przed promieniowaniem i pozwala na widoczne i równomierne pokrycie skóry preparatem ochronnym. Akceptowalność kosmetyczną filtrów mineralnych poprawił w czasie ostatnich dwudziestu lat proces mikronizacji, (zmniejszenia ich cząsteczek), który spowodował, że preparaty kosmetyczne z ich zawartością są obecnie łatwe do rozprowadzenia na skórze. Rozdrobnienie cząsteczek filtrów mineralnych wpłynęło również na zwiększenie powierzchni skóry chronionej przed działaniem promieniowania.

Mineralne filtry ochronne mają bardzo wysoki stopień tolerancji dla skóry, szczególnie delikatnej i wrażliwej. Dzięki swoim właściwościom są rekomendowane do ochrony przeciwsłonecznej skóry dzieci i niemowląt, a także skóry uczulonej na filtry chemiczne, czy atopowej.  

 

Referencje:
1. Narbutt J., Promieniowanie ultrafioletowe –wpływ na zdrowie i zasady stosowania fotoprotekcji”, Przegląd Pediatryczny, Suplement 2012, s. 3 –10
2. Fotoprotekcja – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część 2. Stosowanie preparatów zawierających filtry UV. Przegląd Dermatologiczny 2018/1

EMO/MP/2020/215

Przeczytaj także

Charakterystyka suchej skóry

Charakterystyka suchej skóry

Zobacz więcej
Pielęgnacja suchych dłoni

Pielęgnacja suchych dłoni

Zobacz więcej
Parafina dlaczego warto img

Parafina - zastosowanie w kosmetykach

Zobacz więcej
Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Zobacz więcej
Fakt czy mit? Oleje naturalne chronią skórę przed działaniem promieniowania słonecznego

Fakt czy mit? Oleje naturalne chronią skórę przed działaniem promieniowania słonecznego

Zobacz więcej