Perrigo Poland Sp. z.o.o.

Kurs przewijania niemowlęcia

Skóra pupy niemowlaka jest wyjątkowo narażona na podrażnienia. dlatego warto szczególnie zadbać o codzienne czynności w okolicy tych delikatnych miejsc maluszka.

Przy pieluszce gromadzi się zbyt dużo:

  • wilgoci, która powoduje macerację (zmiękczenie)  warstwy rogowej naskórka, co czyni skórę bardziej podatną na uszkodzenia spowodowane tarciem oraz zwiększa wrażliwość na działanie czynników drażniących występujących w mydłach i detergentach oraz ułatwia wnikanie alergenów i drobnoustrojów
  • potu i kału , co może mieć właściwości drażniące

 

Jednocześnie skóra ma zbyt mało powietrza i luzu, aby swobodnie oddychać ze względu na niedopasowane bądź zbyt ciasno zapięte pieluszki

Co ciekawe leżenie w wilgotnej pieluszce nie jest tak bardzo szkodliwe, jednakże połączenie moczu i kału błyskawicznie wywołuje podrażnienia.

Mocz w obecności enzymów pochodzących z kału staje się bardziej zasadowy z uwagi na wytwarzanie amoniaku. Bardziej zasadowy mocz powoduje aktywację enzymów kałowych, co z kolei, działa bezpośrednio drażniąco na skórę. Stąd zasada aby bezzwłocznie zmieniać ubrudzoną pieluchę. U noworodków zaleca się zmianę pieluchy nawet co godzinę, zaś u niemowląt co około 3 godziny. Z wiekiem dziecka, przewijanie odbywa się w większych odstępach czasowych, gdyż pęcherz się powiększa i maluch jest w stanie dłużej wstrzymywać mocz.

Niezależnie od wieku należy zadbać o wygodne  i zawsze gotowe stanowisko do zmiany pieluszki, wybór miejsca do przewijania jest bardzo ważny.

Kurs przewijania:

Należy zawsze mieć przygotowane stanowisko z przewijakiem oraz specjalną matą bądź pokrowcem frotte. To sprawi że dziecku będzie wygodniej oraz cieplej przy zmianie pieluszki a także zabezpieczy materac , gdyż odprężony i spokojny niemowlak mógłby zamoczyć miejsce przewijania.

Dodatkowo warto  mieć zawsze pod ręką  dwie czyste pieluchy, krem do przewijania z lipidami oraz czyste ubranko. Dzięki temu unikniemy biegania po całym domu.

  • Krok pierwszy: Ułożenie niemowlaka na przewijaku. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie potrzymanie główki i karku w trakcie odkładania dziecka na matę
  • Krok drugi: Zdjęcie dolnych części ubrania. Jeśli dziecko ma założone śpioszki bądź pajacyk – wystarczy rozpiąć ubranie do połowy.
  • Krok trzeci: Sprawdzenie pieluszki mające na celu określenie stanu pampersa.
  • Krok czwarty: Sprawne wyciągnięcie pieluchy . Brudną pieluchę należy zwinąć i wrzucić do woreczka.
  • Krok piąty: umycie pod bieżącą wodą lub oczyszczenie pupy malucha wacikiem nasączonym w ciepłej wodzie bądź z dodatkiem łagodnej emulsji do kąpieli Osuszenie skóry i zabezpieczenie kremem ochronnym przeciw odparzeniom.
  • Krok szósty: Delikatne wsunięcie czystej pieluchy. Ważne jest aby nie ciągnąć za nóżki dziecka gdyż może to uszkodzić delikatne bioderka.
  • Krok siódmy: przełożenie przedniej części pieluszki, i dopasowanie do ułożenia dziecka. Idealnie gdy pieluszka znajduje się poniżej pępka. Na sam koniec należy zapiąć pieluchę z obu stron. Nie jest zalecane zbyt mocne nakładanie ściągaczy.

EMO/MP/2020/215

Przeczytaj także

Jakie zabawy możesz zaoferować dziecku podczas kąpieli?

Jakie zabawy możesz zaoferować dziecku podczas kąpieli?

Zobacz więcej
Zmiana Pieluszki na wesoło

Zmiana Pieluszki na wesoło

Zobacz więcej
Sprawdź, jak wykonać masaż Shantala

Sprawdź, jak wykonać masaż Shantala

Zobacz więcej
obraz

Czym są emolienty?

Zobacz więcej
Czym kierować się przy wyborze emolientów?

Czym kierować się przy wyborze emolientów?

Zobacz więcej
5 sposobów na ochronę skóry niemowlęcia ZIMĄ

5 sposobów na ochronę skóry niemowlęcia ZIMĄ

Zobacz więcej
5 sposobów na ochronę skóry niemowlęcia LATEM

5 sposobów na ochronę skóry niemowlęcia LATEM

Zobacz więcej
Czym są lipidy?

Czym są lipidy?

Zobacz więcej